Szilveszteri szokások a világban

szilveszteri szokások a világban

Szilveszter éjszakája az év egyik legkülönlegesebb pillanata, amikor az emberek világszerte búcsút intenek az óévnek, és reménnyel, örömmel várják az új kezdetet. Bár a szilveszteri ünneplés lényege sok helyen hasonló, az egyes országok sajátos hagyományokkal teszik emlékezetessé az év utolsó napját. A szilveszteri szokások a világban nemcsak a helyi kultúrákat és babonákat tükrözik, hanem az ünneplés örömét és a közösség erejét is. Cikkünkben körbejárjuk, hogyan köszöntik az újévet különböző nemzetek, a magyar lencselevestől kezdve egészen az olasz piros fehérneműig.

Magyar szilveszteri szokások

Magyarországon a szilveszter ünneplése számos régi hagyományt és babonát őriz. Az egyik legismertebb szokás a lencse fogyasztása, amely a gazdagságot és bőséget jelképezi. Úgy tartják, hogy minél több lencsét eszünk az év első napján, annál nagyobb anyagi jólét vár ránk az elkövetkező esztendőben. Hasonló jelentést hordoz a malacsült is, mivel a disznó „előretúrja” a szerencsét.

Ezzel szemben a szárnyas ételeket kerülni szokás, mivel a babona szerint „elrepítik” a szerencsét. A pezsgő kortyolgatása és a hangos tűzijátékok, petárdák szintén elmaradhatatlan részei a magyar szilveszternek, hiszen ezek az újév vidám és látványos köszöntését szolgálják.

További érdekesség, hogy sokan tartózkodnak a házimunkától, például a mosástól vagy a söpréstől, mert úgy vélik, ezek az újév első napján balszerencsét hozhatnak. A régi babonák, hagyományos ételek és zajos ünneplés együttese egyedivé és emlékezetessé teszi a magyar szilvesztert.

Olasz szilveszteri szokások

Olaszországban a szilveszter, vagyis La Festa di San Silvestro, tele van szimbolikus és szerencsét hozó hagyományokkal. Az egyik legismertebb szokás az, hogy az emberek piros fehérneműt viselnek az év utolsó napján, mivel ez a szerencsét és a szerelmi boldogságot jelképezi az újévben.

Az olaszok szilveszteri asztaláról nem hiányozhat a lencse sem, amely, akárcsak Magyarországon, a gazdagságot szimbolizálja. Ehhez gyakran társítják a cotechino nevű tradicionális ételt, amely egy különleges fűszeres kolbászféleség. Az étkezés és az ünneplés szorosan összekapcsolódik az olasz kultúrában, így a bőséges vacsora szinte kötelező eleme az évbúcsúztatónak.

Régen egy másik érdekes szokás is hozzátartozott az ünnepléshez: az emberek régi tárgyakat dobtak ki az ablakon, hogy megszabaduljanak az óév terheitől és helyet teremtsenek az új kezdeteknek. Bár ez a hagyomány manapság már kevésbé elterjedt, az újévi fogadalmak szellemisége továbbra is jelen van.

Olaszországban az éjféli ünneplést tűzijátékok és pezsgővel koccintások kísérik, hogy vidáman és látványosan kezdjék az új évet.

Spanyol szilveszteri szokások

Spanyolországban a szilveszteri ünneplés, azaz Nochevieja, különleges hagyományokkal és babonákkal telik. Az egyik legismertebb és legszélesebb körben gyakorolt szokás a 12 szőlőszem elfogyasztása éjfélkor. A spanyolok minden harangütésnél megesznek egy-egy szőlőszemet, és minden egyes szemhez egy kívánságot társítanak. Aki sikeresen teljesíti ezt a rituálét, az reményeik szerint szerencsés és boldog új évnek néz elébe.

spanyolország szilveszter szőlő

A szilveszteri ünneplés során gyakran kerül az asztalra Cava, egy spanyol pezsgőfajta, amelyet az éjféli koccintáshoz fogyasztanak. Emellett az ünnepi vacsora részeként különleges helyi ételek, például tengeri herkentyűk vagy Jamón ibérico (spanyol sonka) is gyakran előfordulnak.

A spanyolok számára fontos, hogy az évet vidáman és társaságban búcsúztassák. A nagyvárosokban, például Madridban és Barcelonában, hatalmas tömegek gyűlnek össze a központi tereken, hogy együtt számoljanak vissza és élvezzék a tűzijátékokat. Az este további részében pezsgő éjszakai élet veszi kezdetét, hiszen a szórakozás és a tánc hajnalig tart.

Spanyolország szilveszteri szokásai egyszerre hordozzák a szerencsekeresés, a közösségi élmény és az életöröm szellemiségét.

Német szilveszteri szokások

Németországban a szilvesztert Silvester néven ünneplik, és számos különleges hagyomány kötődik hozzá. Az egyik legérdekesebb szokás a Bleigießen, vagyis az ólomöntés. E szimbolikus tevékenység során kis ólomdarabokat olvasztanak meg, majd hideg vízbe öntik. Az így keletkezett formák alapján jósolják meg, mit tartogat az újév. Bár manapság az ólmot környezetbarátabb anyagokra cserélik, a szokás továbbra is népszerű.

Az ünnepi asztalról nem hiányozhat a Berliner, egy lekvárral töltött fánkféle, amelyet pezsgővel kísérve fogyasztanak. Emellett a németek körében szokás az újévi pezsgőzés, amely az ünneplés elmaradhatatlan része.

német szilveszteri szokás
Berliner és pezsgő hagyományos német szilveszteri szokás

A szilveszteri hangulatot a látványos tűzijátékok teszik teljessé, amelyekkel nemcsak az újévet köszöntik, hanem elűzik a gonosz szellemeket is. Az éjfélkor tartott koccintás után sokan nézik meg a klasszikussá vált „Egy szilveszteri este” (Dinner for One) című vígjátékot, amely évtizedek óta a német szilveszter elengedhetetlen része.

Németországban a szilveszteri ünneplés a vidámságról, a jövőbe vetett hitről és a közösségi élményről szól, amelyeket az év utolsó napján különleges szertartásokkal tesznek még emlékezetesebbé.

Török szilveszteri szokások

Törökországban a szilveszter, vagyis Yılbaşı, az elmúlt évtizedekben vált széles körben ünnepeltté, és sok modern szokást vettek át más országokból. Bár Törökországban az újévet elsősorban világi ünnepként tartják számon, néhány hagyomány mégis különleges jelentőséggel bír.

Az egyik ilyen szokás, hogy éjfélkor gránátalmát törnek össze vagy dobnak a földre. Ez a gyümölcs a bőség, az egészség és a szerencse szimbóluma, és úgy tartják, hogy minél több mag kerül elő belőle, annál sikeresebb lesz az újév.

gránátalma török szilveszter
Gránátalma fontos szilveszteri hagyományhoz kapcsolódik Törökországban – kép: pexels.com

A törökök szilveszterkor gyakran néznek nemzetközi tűzijáték-közvetítéseket és részt vesznek helyi ünnepségeken. Az ünnepi asztalon különleges helyi ételek is megjelennek, például baklava és más édességek, amelyek a vendégszeretet és a jókívánságok kifejezői.

A nagyobb városokban, például Isztambulban, az emberek gyakran gyűlnek össze a főtereken, hogy közösen ünnepeljenek, és pezsgővel köszöntsék az újévet. Az ajándékozás szintén kezd egyre népszerűbbé válni, különösen a gyerekek körében.

Törökország szilveszteri szokásai jól ötvözik a hagyományos és modern elemeket, így egyedivé téve az ünnepet az ország kulturális sokszínűségében.

Francia szilveszteri szokások

Franciaországban a szilvesztert La Saint-Sylvestre néven ünneplik, és az esemény középpontjában a társasági összejövetelek és a gasztronómia áll. A franciák híresek az ünnepi lakomákról, így az év utolsó napján is bőséges és ínycsiklandó ételek kerülnek az asztalra. A szilveszteri vacsorán gyakran fogyasztanak osztrigát, libamájat (foie gras), valamint különféle tengeri herkentyűket, mindezt természetesen pezsgővel kísérve.

Az ünneplés szorosan kötődik a szerettekkel való közös időtöltéshez. A franciák ilyenkor barátokkal és családdal gyűlnek össze, hogy együtt búcsúztassák az óévet. Az éjféli koccintás elmaradhatatlan része az estnek, amelyet gyakran tűzijátékok vagy közös utcabálok követnek.

Egy régi francia hagyomány szerint az újév első napján az emberek gyakran jókívánságokat küldenek egymásnak képeslapokon vagy személyes üzenetekben. A franciák számára fontos, hogy az újévet pozitív és szeretetteljes hangulatban kezdjék, ezért az ünneplés középpontjában az egymás iránti tisztelet és a közösség áll.

A francia szilveszteri szokások eleganciája és kifinomultsága jól tükrözi az ország kultúráját, ahol az ünneplés az élet örömeinek megéléséről szól.

Angol szilveszteri szokások

Az Egyesült Királyságban a szilvesztert New Year’s Eve néven ünneplik, és az ünneplés középpontjában a nagyvárosi fények, a közösségi események és a hagyományos babonák állnak. Londonban például az emberek ezrei gyűlnek össze a Thames folyó partján, hogy megcsodálják a világ egyik leglátványosabb tűzijáték-showját, amely a híres Big Ben éjféli harangütéseivel veszi kezdetét.

Az angol szilveszter egyik különleges hagyománya a „first footing”, amely szerint az első ember, aki átlépi a ház küszöbét az újévben, szerencsét hoz. Ez a személy általában egy sötét hajú férfi, aki magával hoz egy kis ajándékot, például szén- vagy kenyérdarabot, amely a bőséget szimbolizálja.

A szilveszteri bulik és a pubok szintén népszerűek az országban, ahol az emberek vidám társaságban, pezsgővel vagy ciderrel koccintva búcsúztatják az óévet. Az ünnepi étkezés hagyományosan kevésbé formális, de sokan készítenek „trifle” nevű desszertet, amely az angol konyha egyik klasszikusa.

Az angolok számára fontos, hogy az újévet jó hangulatban és reményteljesen kezdjék, így a szilveszter az összetartozás és a vidámság ünnepe.

Amerikai szilveszteri szokások

Az Egyesült Államokban a szilveszteri ünneplés a vidámság, a bulizás és a szórakozás jegyében zajlik, és bár az ország kulturálisan nagyon sokszínű, számos közös hagyomány és szokás évről évre visszatér. A szilveszteri estékre általában nagy parti kerül, ahol barátok és családok gyűlnek össze, hogy közösen búcsúztassák az óévet és köszöntsék az újat.

A legnagyobb és legismertebb esemény az „Times Square Ball Drop”, amely New Yorkban zajlik. Ez egy híres hagyomány, amely az új év első perceiben kerül megrendezésre, és az egész világ figyelmét magára vonja. Éjfél előtt a Times Square-en elhelyezett hatalmas fénylő gömb lassan leereszkedik, miközben az emberek lelkesen számolják vissza az utolsó másodperceket, hogy pontosan éjfélkor koccinthassanak egy pohár pezsgővel. Az eseményre évről évre rengeteg turista érkezik, és a közvetítéseket világszerte követik.

times square
Times Square – kép: pexels.com

Az amerikaiak számára a szilveszter egy kiváló alkalom arra, hogy szórakozzanak, így az éjféli koccintás mellett táncos bulik, koncertek és fireworks show (tűzijátékok) is gyakori látvány. Az est fénypontja a pezsgős koccintás, melynek során a barátok és családtagok együtt ünnepelnek, miközben boldog újévet kívánnak egymásnak.

Az étkezési szokások is fontos részét képezik az amerikai szilveszteri ünneplésnek. Az amerikai háztartásokban ilyenkor gyakran kerülnek asztalra finger food-ok, mint például szárnyasok, rágcsálnivalók, sajttálak, pizzák és egyéb gyorsan fogyasztható ételek. A hamburger, a hot dog és a chips szinte minden szilveszteri buli állandó vendégei. Emellett sokan készítenek hagyományos újévi ételt, mint a lencse és a kolbász, hiszen az amerikai déli államokban úgy tartják, hogy a lencse gazdagságot hoz.

Bár az egész országban sokféle szilveszteri szokás létezik, egy közös vonás mindegyikben, hogy az amerikaiak nagy hangsúlyt fektetnek a közösségi ünneplésre, a barátok és családtagok összegyűjtésére. Az éjféli koccintás és a hatalmas bulik mellett az amerikai szilveszteri hagyományokban helyet kapnak a hangulatos, de egyszerűbb családi vacsorák is, ahol az újév köszöntése mellett a közelgő tavasz és a friss kezdetek reménye is megjelenik.

Különös, érdekes, meghökkentő szilveszteri szokások a világ más tájairól

A szilveszteri hagyományok nemcsak vidámak, hanem sok esetben igazán különlegesek és meglepőek is lehetnek. Míg sok országban a koccintás és a tűzijáték a központi esemény, számos helyen olyan szilveszteri szokásokat találhatunk, amelyek kulturálisan gazdagok és izgalmasak. Íme néhány olyan érdekes és meghökkentő szilveszteri szokás, amelyek más országokban találhatók.

1. Ecuador – A „muñecos” égetése
Ecuadorban a szilveszter különlegességét az adja, hogy az emberek óriás bábut (muñeco) készítenek, amely általában egy híres közszereplőt, politikust vagy akár egy aktuális eseményt szimbolizál. Az emberek az év utolsó napján felállítják ezeket a bábukat, majd éjfélkor felgyújtják őket, hogy „elűzzék a rossz szerencsét” és tiszta lappal kezdjék az új évet. Az égetés nemcsak a balszerencsétől való megszabadulást jelenti, hanem a jövő évbe vetett új reményeket is szimbolizálja.

2. Dél-Afrikai Köztársaság – Tüntetések a szilveszteri étkezésért
Dél-Afrikában egy igazán szokatlan szokás a szilveszteri étkezésekhez kapcsolódik. A szilveszteri vacsorák után gyakran meglepő látványt kínálnak az utcák, hiszen sok helyen a családok edényeket és bútorokat dobálnak ki az ablakon vagy az erkélyről, hogy megtisztítsák a házat a „rossz energiáktól” és helyet adjanak a friss kezdeteknek. Ez a szokás leginkább a nagyvárosokban népszerű, és különös látványt nyújt, amikor edények, kanapék és más bútorok hullanak le az utcákra.

3. Kolumbia – Az üres bőrönd szimbolikus utazása
Kolumbiában a szilveszteri hagyományok között egy igazán érdekes szokás is szerepel: sok kolumbiai ilyenkor üres bőröndöt hordoznak körbe, azzal a céllal, hogy az új évben sok utazásban legyen részük. A bőrönd szimbolizálja az utazás lehetőségét és kalandvágyat, és sokan azt hiszik, hogy ezzel vonzzák be a külföldi utazásokat a következő évre.

4. Skócia – Hogmanay és a „first footing”
Skóciában a szilveszteri ünneplés igazi hagyományai a Hogmanay néven ismert ünnephez kapcsolódnak, amely a skót újév ünneplése. Az egyik legismertebb skót szokás a „first footing”, amely szerint az év első látogatója az ajtónál nagy szerencsét hoz a ház lakóinak. A hagyomány szerint az első látogató férfi legyen, és neki ajándékokat kell hoznia, mint például egy kis fenyőfát vagy szénát, amelyek a gazdagságot és a bőséget szimbolizálják. Ha a „first footer” sötét hajú, az még jobb, mivel a világos hajú látogatókat szerencsétlennek tartják.

5. Japán – A szilveszteri temetkezési hagyományok
Bár Japánban az újév első napjait inkább családi összejövetelekkel ünneplik, egy érdekes szilveszteri hagyomány is létezik, amely a temetkezéshez kapcsolódik. A családok ilyenkor látogatják meg az elhunytak sírját, hogy tiszteletet adjanak nekik, és kérjenek bocsánatot az év során esetleg elkövetett hibákért. Ezen a napon a temetők és a szentélyek tele vannak azokkal, akik szertartásokat végeznek, gyertyákat gyújtanak és imádkoznak.

6. Bolívia – A szilveszteri „Despedida del Año”
Bolíviában az emberek hagyományosan a szilvesztert egy hosszú, ünnepi vacsorával és bulival zárják, de különleges szokásuk van: a családok és barátok éjfél előtt együtt búcsúztatják el az óévet. Ehhez egy papírbábút, a „muñeco”-t, készítenek, amit utána felgyújtanak, miközben mindenki énekel, táncol és örömmel búcsúzik el az elmúlt évtől. A szertartásnak szimbolikus jelentése is van, hiszen a hamuvá vált bábúval a múltat hagyják el, és így szabadítják meg magukat minden negatív energiától.

Ezek a különleges, érdekes és meghökkentő szilveszteri szokások olyan hagyományokat tükröznek, amelyek az adott kultúrák egyediségeit, hiedelmeit és vágyait jelenítik meg, miközben mindegyikben közös a vágy, hogy az új év jobb legyen, mint az előző.

A szilveszteri szokások a világ különböző részein egyedi módon tükrözik az adott kultúra értékeit. Az ünneplés lényege mindenhol közös: búcsút venni az óévtől és reménnyel várni az újévet.

Schema nem található.