Év végi események gyerekekkel: hogyan készüljünk rájuk?

gyerekes család télen

Az év végi családi programok sokszínűsége ugyan nagyon nagy öröm a gyerekek számára, de azért valljuk be, szülőként némi felkészülést is igényel. Ha elsőként éljük át és nincs még nagyobb testvér miatt tapasztalatunk, akkor sokszor bizony csak kapkodjuk a fejünket, hogy hol, mikor, milyen esemény van és azokra egyáltalán mit kell nekünk vinni magunkkal? Pont ezekhez a kérdésekhez szeretnénk egy kis segítséget nyújtani ezzel a cikkel, így érdemes velünk tartani, mert segítünk felkészülni!

Családos programok az év végén

Az év végi időszak már novemberben elkezdődik, innentől kezdve pedig egymást érik a különböző ünnepek és családi események. Nézzük meg, mi mindennel kell számolni már október végétől!

Halloween-i bulik

halloween gyerekek

Kép forrása: Unsplash

Október végén már lassan hagyománnyá válik országunkban is az, hogy a legtöbb bölcsiben, oviban és iskolában – sőt lakóparkokban is! – így vagy úgy, de megtartják a rémisztő halloween-i bulikat, a cukorkagyűjtögetéseket. Természetesen minden szülő maga dönti el, hogy ez belefér-e a nevelési elvekbe otthon, bár valljuk be, ha intézményben kerül sor ennek az eseménynek a megtartására, azt azért elég nehéz már kikerülni. Ilyenkor a gyerekek kreatív jelmezben mutatják meg magukat és közös játékok során töltenek el önfeledt órákat. Jellemző az is, hogy „csokit vagy csalunk” játékot játszanak, ami azt jelenti, hogy a nagyobb lakóparkok összefognak, és a gyerekek mehetnek kopogtatni az ajtón, majd jól megtömik a kosaraikat édességgel.

Márton napozás

Alig van vége a halloween-i bulinak, máris jönnek a „libás napok”, amikor is minden a libákról, a lámpásokról és a fényekről szól. Sok óvodában készítenek lámpásokat, amelyekkel közös felvonulásra indulnak. Emellett a helyi rendezvények libás finomságokkal, kézműves foglalkozásokkal és játékos programokkal várják a családokat. Az ilyen események jó alkalmat nyújtanak arra, hogy a gyerekek megismerjék az ezzel kapcsolatos magyar hagyományokat.

December 6.: Mikulás napja

Mikulás gyerekkel

Kép forrása: Unsplash

December elején a Mikulás érkezése mindig izgalmas pillanat a kicsik életében. Sok család elviszi gyermekét privát Mikulás-ünnepre – például állatsimogatóba, akik extrán szerveznek ilyen alkalmakat ilyenkor – ahol a természet közelsége még különlegesebbé teszi az élményt. Az óvodák és bölcsődék is szerveznek saját Mikulás-bulit, ahol a gyerekek versekkel és dalokkal várják a nagyszakállú Télapót: aki természetesen még ajándékot is hoz magával!

Karácsonyi ünnepségek, majd a rokonlátogatások

Az év zárása egyértelműen a karácsonyról szól, amely nemcsak az otthoni ünneplést, hanem iskolai és óvodai karácsonyi műsorokat is magában foglalja. Ezeken az eseményeken a szülők gyakran büszkén nézik gyermekeiket, miközben a gyerekek lelkesen élik meg a közös szereplést. No persze ez sem borítékolható, ráadásul egyre több intézmény gondolja úgy, hogy nem kell kötelező programohoz kötni ezt az ünnepet és elegendő, ha csak maguk buliznak egy kicsit az óvoda, iskola falai között. Nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy a karácsonyhoz tartoznak a rokonlátogatások is, amelyek ugyan örömforrást jelentenek, sokszor hosszú utazással, szervezéssel és fáradtsággal járnak. Általában ezt szoktuk a legkevésbé kedvelni ilyenkor.

A családi események kihívásai

Bár a fenti programok rengeteg örömet tartogatnak és szépen végigmentünk sorban rajtunk, szülőként azért gyakran találkozunk kihívásokkal. Olyan gondolatokkal, hogy akkor most pontosan hogyan is kellene felkészülni néhány eseményre és miért van az, hogy mindig akad valami ezekkel kapcsolatban, ami fejtörést okoz?

Lássunk néhány felmerülő problémát!

Nincs kedve az egészhez a gyereknek

A legegyszerűbb ám legidegőrlőbb nehézség az összes közül az, ha a gyerek tiltakozik és nem akar részt venni az adott programon. Ilyenkor nyilván idegessé válunk, hiszen tudjuk, hogy jó lenne, ha mennénk, de közben egy síró, tiltakozó gyermekkel, hogy jelenjünk meg a rendezvényen? Fontos, hogy rávilágítsunk arra: nekik is lesznek ott bőven izgalmak és nagyon jól fogják majd érezni magukat!

Időgazdálkodás

Az év végi időszak sűrű, és a programok összehangolása néha komoly logisztikai feladat. Fontos, hogy ne zsúfoljuk tele a napokat, mert a túl sok esemény fáradtsághoz és stresszhez vezethet. Ha tudjuk, hogy egy nagyobb kaliberű programra készülünk, akkor legyen körülötte egy kis pihenő, mert a gyerekek biztos, hogy nem fogják tudni díjazni, ha túl lesz terhelve az idegrendszerük.

Felkészületlenség
Fontos, hogy tájékozódjunk arról, hova mit kell vinni és ne az legyen, hogy mi vagyunk azok, akik soha semmit nem tudnak. Erre vannak a szuper szülői fórumok, vitassuk meg, hogy kinek mi a tapasztalata és javaslata! Annál sajnos nincs kellemetlenebb, mikor mindenki vitt valamit egy eseményre és mi vagyunk az egyetlenek, akik nem – mindezt azért, mert nem jártunk alaposan utána az ezzel kapcsolatos teendőknek.

Tippek a szülőknek: így tegyük könnyebbé az ünnepeket

Ahhoz, hogy az év végi események valóban örömteliek legyenek, néhány egyszerű tipp betartásával könnyebbé tehetjük a felkészülést és a lebonyolítást.

  1. Készítsünk egy praktikus hátizsákot!: egy jól megpakolt, minőségi hátizsák csodákra képes. Tegyük bele a gyermek kedvenc apró kis játékát, nedves törlőkendőt, néhány egészséges nasit és persze vizet is. Így minden kéznél lesz ahhoz, hogy egy kicsit felturbózzuk őket!

  1. Időzítés és pihenés: fontos, hogy a programok ne során vegyük figyelembe az állapotokat: beteg gyereket nem viszünk, a fáradt és nyűgös gyermeket pedig mindenképpen lefektetjük ebéd után aludni, hogy délután részt vehessen az eseményen!

  1. Kommunikáció és rugalmasság: beszéljük meg a programokat a család többi tagjával, és vegyük figyelembe az igényeiket. Ne beszéljünk el egymás mellett, a családban mindenkinek (apának is!) legyen a tudatában, hogy mikor lesz az adott program és ne érje meglepetésként azért, mert nem jól kommunikáltunk egymással. Ha pedig valami nem a tervek szerint alakul, legyünk rugalmasak, és próbáljunk megoldást találni.

  1. Örökítsük meg a pillanatokat!: ne feledkezzünk meg a fényképezésről, hogy ezek az emlékek később is felidézhetők legyenek. Ugyanakkor nyilván az is fontos, hogy a folyamatos kattintgatás ne vegye el a figyelmünket a pillanatról és a gyermekünk mindenképpen azt érezze, hogy most érte vagyunk itt, és fejben is jelen vagyunk vele.

Ne feledjük: a jó hangulat a legfontosabb!

Bármilyen programról is legyen szó, a legfontosabb, hogy a család minden tagja jól érezze magát. Ha a gyerekek boldogok, a szülők is könnyebben ellazulnak. Az év vége nemcsak a munka körüli hatalmas hajtásról, hanem az egymásra fordított figyelemről is szól – vagy legalábbis szólnia kellene.

Az ünnepi időszak akkor lesz igazán emlékezetes, ha nem a tökéletességre törekszünk, hanem a szeretet és az öröm kerül a középpontba. A fentiek betartásával garantáltan mindenki mosollyal az arcán zárhatja az évet!

főkép: pexels.com

Schema nem található.